Dışişleri Bakanlığı’ndan Japonya’ya Geçmiş Olsun mesajı

Japonya’nın Atami kentinde meydana gelen heyelanın ardından en az 20 kişi kayboldu. Türkiye, “dost Japonya halkının ve Hükümeti’nin kederini paylaşarak” geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Japonya’ya Geçmiş Olsun mesajı

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre, şiddetli yağışlar nedeniyle Japonya’nın Atami kentinde meydana gelen heyelanın ardından en az 20 kişi kayboldu.

Şiddetli yağışlar Japonya’da bu haftanın başından beri etkili olurken yetkililer, Atami şehrinde yaşanan heyelanda en az 20 kişinin kaybolduğu, arama kurtarma ekiplerinin olay yerinde çalışmalara devam ettiği açıklamasını yaptı.

2 kişi öldü

Yetkilier toprak kaymalarının ardından, kentte yaklaşık 20 bin haneye en üst düzeyde tahliye emri verdi.

Facianın ardından, Japonya ordusuna bağlı arama kurtarma ekipleri bölgeye yönlendirildi.

Olayda, 2 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 80 kişi kurtarıldı. Ekipler, kaybolan yaklaşık 20 kişiye ulaşmaya çalışıyor.

Başbakan’dan “önlem” emri

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga felaketin ardından, Acil Durum Görev Gücü’nü toplantıya çağırdı ve ardından bölge halkını yeni yağış dalgaları konusunda uyardı.

Başbakan, en üst düzeyde önlem alınması gerektiğini belirtti.

Türkiye’den Japonya’ya “geçmiş olsun” mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Japonya’da meydana gelen felaket sonrası “geçmiş olsun” mesajı paylaştı.

Mesajda, “Japonya’nın Shizuoka Eyaleti’ne bağlı Atami şehrinde 3 Temmuz 2021 tarihinde meydana gelen ve en az 20 kişinin kaybolduğu sel ve toprak kayması nedeniyle dost Japonya halkının ve Hükümeti’nin kederini paylaşıyor ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” denildi.

Bir cevap yazın