Bakan Akar: Şartlar sağlanırsa güvenliği sağlamaya devam edeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği ile ilgili, “Gerekli şartlar sağlanırsa güvenliği biz yürütmeye devam edeceğiz” dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hassas Güdüm Kiti-82 Teslimat Töreni’nde konuştu.

“Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz

Akar, Ankara’da Amerika Birleşik Devleri heyeti ile yapılan Afganistan görüşmelerini değerlendirdi.

“Gerekli şartlar sağlanırsa Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesinin Türkiye tarafından devam ettirilmesi söz konusu” dedi.

Bakan Akar, Türkiye ve Afganistan’ın menfaatleri için görüşmelerden uygun sonuç elde etmek istediklerini söyledi:

“Türkiye olarak bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürmekte olduğumuz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusudur bu konuda görüşmeler devam ediyor, bu hususu diğer ülkelerle birlikte nasıl yapabiliriz çalışması yapıyoruz.

Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri teknik heyeti de şu anda bakanlığımıza geldi görüşmelerimiz başladı, devam ediyor şu an için alınmış herhangi bir karar yok. Mevcut personelimizin dışında bölgeye giden personelimiz de bulunmamaktadır. Şu anda orada personelimiz var onların mevcudiyeti devam edecek mi etmeyecek mi ülkemiz ve Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz.”

Bir cevap yazın