MHP’li Kılıç: Aksakal”ımızı vefatının sene-i devriyesinde rahmetle ve saygıyla anıyoruz

Dünyaca ünlü Türk yazar Cengiz Aytmatov’un vefatının sene-i devriyesinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, bir yazı kaleme aldı. Kılıç, “Cengiz Aytmatov, geçmişle mevcudu harmanlamış, geleceğe yol göstermiştir. Yerelden kopmadan evrenseli yakalamanın şifrelerini vermiştir.” dedi.

MHP’li Kılıç: Aksakal”ımızı vefatının sene-i devriyesinde rahmetle ve saygıyla anıyoruz

Cengiz Aytmatov’un başarılarının yanı sıra birçok eser ve kavramları da literatüre kazandırdığını söyleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, “Türklüğüyle gurur duyan, Türk dünyasını sevgiyle kucaklayan “Aksakal”ımızı vefatının sene-i devriyesinde rahmetle ve saygıyla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HER BİRİ TÜRK KÜLTÜR ZENGİNLİĞİNİ TANITAN DEĞERLER

“Kırgız soydaşlarımızın dünyaya armağan ettikleri iki kıymetli hediye: Atalarımızın kahramanlık destanı “Manas” ile “asırlara bedel” yazar Cengiz Aytmatov. “En güzel aşk hikâyesi” olarak tanımlanan “Cemile”yi, adanmışlığın ne olduğunu bizlere öğreten “İlk Öğretmenim” deki Düyşen’i, kaybedilen özgürlüğe, kardeşliğe bir çeşit ağıt olan cins at Gülsarı ile sahibi Tanabay’ın dostluklarını okumayan ve okudukça karşı cinse, doğaya, kardeşliğe, insanın atalarına, ait olduğu milletine, töresine duyulan “aşk” ancak böyle anlatılır, demeyen var mı?

Toprak Ana, Selvi Boylum Al Yazmalım, Dişi Kurdun Rüyaları,  Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Gün Olur Asra Bedel, Kızıl Elma-Oğulla Buluşma, Fuji-Yama, Deve Gözü, Yüz Yüze-Oğulla Görüşme, Erken Gelen Turnalar-Sultanmurat, Yıldırım Sesli Manasçı, Beyaz Gemi, Cengiz Han’a Küsen Bulut, Sultan Murat, Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı,  her birinde bir sevda, her birinden alınan bir ders, her biri Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan değerler… Bu eserleriyle pek çok prestijli ödülün sahibi bir yazar olmasının yanında milletvekili, büyükelçi, Cengiz Aytmatov.

AYTMATOV, YERELDEN KOPMADAN EVRENSELİ YAKALAMANIN ŞİFRELERİNİ VERMİŞTİR

Türk Dünyasının kökü Orta Asya’dır. Türk milleti olarak aslımızı bilmek, kendimizi tanıyabilmek Orta Asya kültürünü, töresini iyi bilmekle mümkündür. Cengiz Aytmatov,  geçmişle mevcudu harmanlamış, geleceğe yol göstermiştir. “Yerelden kopmadan evrenseli yakalamanın” şifrelerini vermiş, bir milleti millet yapan değerlerine sahip çıkanların güçlü olacağını ve yıkılamayacağını özellikle vurgulamıştır.

Cengiz Aytmatov, toplumuna yabancılaşma olarak da kullanılan “Mankurt” kavramını Dünya literatürüne kazandıran yazar olmuştur.

Türklüğüyle gurur duyan, Türk dünyasını sevgiyle kucaklayan “Aksakal”ımızı vefatının sene-i devriyesinde rahmetle ve saygıyla anıyoruz.”

Bir cevap yazın